Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kolon Temizliği Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kolon Temizliği Nasıl Yapılır
Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kolon Temizliği Nasıl Yapılır

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kolon Temizliği Nasıl Yapılır? Sindirim sisteminin bir parçası olduğu için kolon sistemi temizliği oldukça önemlidir. Peki kolon temizliği nasıl yapılır? İşte merak edilen detaylar yazımızda..

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kolon Temizliği Nasıl Yapılır? Bağışıklık sisteminin kalbi olan kolonların temiz olmaması durumunda bazı sağlık sorunları yaşanabilir. Peki sağlıklı bağırsaklara sahip olmak için kolon temizliği nasıl olmalı?

Bağırsak Sağlığı İçin Kolon Temizliği

Bağırsaklar bilindiği gibi artık ikinci beynimiz olarak nitelendirilmektedir. Sağlıklı çalışan bağırsaklara sahip olmak, genel sağlığımız için çok önemlidir. Bugün bir çok hormonun bağırsaklarda sentezlendiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bağırsak sağlığımız için ise en önemli olan konuların başında kolonlarımızın düzgün çalışması gelmektedir. Kolonlarımız düzgün çalışmadığı takdirde; toksinleri emmeye başlar ve kilo alımı başta olmak üzere; baş ağrısı, kronik yorgunluk, kabızlık, şişkinlik ve bunun gibi bir çok şikayet oluşur. Kolon temizliği ile kolonlarımız temizlenerek, sağlıklı bağırsak bakterilerinin gelişimi için uygun zemin hazırlanmış olur.

Kolon Temizliği Nasıl Yapılır?

Bağırsaklarımız, bağırsakta sindirilemeyen gıdaların işlenmesinden ve katı atıkların vücudumuzdan atılmasından sorumludur. Atılamadığı zaman yukarıda saydığımız şikayetlerin yanında daha bir çok sağlık sorunu oluşmaya başlar. Kolon temizliği için, suyun dışında yalnızca tek bir malzemeye ihtiyacımız var. Karbonat. Karbonatın içerisinde bulunan vücudumuzun ph seviyesini ayarlamaya yardımcı olan maddeler sayesinde bağırsaklarımız temizlenerek, sindirim sistemimiz düzenlenir. Kolon temizliğine başlamadan önce altı saatlik bir açlık süresi olması gerekiyor. Sonrasında mutlaka evde ya da lavaboya yakın yerde olmalısınız. Çünkü bağırsaklarınızın boşalması başladığında sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Kolon temizliği için bir bardak ılık içme suyu içerisine iki tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karıştırarak çözünmesini sağlıyoruz. Karışımı içtikten yaklaşık 15 dakika sonra ağız yolu ile mide gazı çıkmaya başlar. Yaklaşık bir saat kadar sonra da bağırsaklardan tahliye işlemi başlayacaktır. Bu nedenle evinizde olmanız tavsiye edilmektedir. Bu süreçte birkaç defa lavaboya gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bağırsaklardan tahliye işlemi bittikten sonra bir saat bir şey yemiyoruz. Bir saatin sonunda ise sindirimi desteklemek amacı ile ev yapımı yoğurt yemek faydalı olacaktır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Hepatit A nedir?

Hepatit A hastalığı genellikle kirli su kaynaklı olduğu için yaz aylarında bu hastalığa yakanlanma oranında artış görülmektedir. Bu…