Şok Diyet Nedir, Zararı Var Mıdır?

Kilo sorunu yaşayan kişiler kısa süre içerisinde bu kilolardan kurtulmak için uğraşırlar. Bu durumda akla ilk olarak gelen yöntemlerden biri şok diyet programları olarak bilinir.

Şok diyet programları kısa zamanda kilo vermeyi sağlasa da sağlıklı olup olmadığı tartışma konusudur. Pek çok uzman şok diyet yapmanın sağlıksız olduğu yönünde açıklamalar yapmıştır. Bu tarz diyetler genellikle üç ile beş gün civarında sürmekte ve bu sürede sekiz kiloya kadar zayıflamayı vaat etmektedir. Ancak her insanın bünyesi farklı olduğundan dolayı bu süre zarfında herkesin aynı kiloyu vermesi pek mümkün değildir.

Şok Diyet Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Şok diyet yapılırken bir liste hazırlanmakta ve bu listenin dışına çıkılmamalıdır. Bu tarz listeler genellikle tek bir besin türüne yoğunlaşması ile bilinmektedir. Örneğin yoğurt diyeti, patates diyeti ve buna benzer isimler ile hazırlanmaktadır. Bundan dolayı diyetlerde alınan kalori miktarı ve besin miktarı az olmaktadır. Dolayısıyla bu şekilde vücut kilo vermeye başlamaktadır. Ancak böyle verilen kilo vücudun enerjisiz kalmasına yol açmakta ve çeşitli minerallerin vücuttan eksilmesine sebebiyet vermektedir. Tüm bu özellikleri de göz önünde bulundurularak özellikle bahar aylarında yapılan şok diyetler vücutta ciddi zararlara yol açmaktadır.

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok diyetler uzun sürdüğünde ve sık sık tekrarlandığında vücuda çok ciddi zararlar vermektedir. Yaşanan bu zararların bazıları diyet bırakıldıktan kısa süre sonra düzelirken bazılarında ise sorun devam etmektedir. Yeterli miktarda alınamayan vitamin ve mineraller kişiyi bitkin düşürmektedir. Ancak doğru diyet uygulandığında kişide böyle bir durumun görülmesi söz konusu değildir. Yapılan açıklamalara göre şok diyet yapan kişilerin kalp krizi geçirme riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmasında yarar vardır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts