Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-2-Kalp Hastalığı

 

Kalp Hastalığı

Kalp vücudumuzdaki en önemli organların başında gelir. Göğüs kafesi içerisinde akciğerler ile birliktedir ve sol ön tarafa yakın bir pozisyondadır. Kalbin görevi, tüm dokular için besin ve oksijen kaynağı olan, kanın pompalanmasıdır. Büyük dolaşım adı verilen sistem ile tüm vücuda temiz kan pompalanır, küçük dolaşım sistemi ile de kalp, akciğerde kanın oksijen ile zenginleşmesini sağlar. Kalp hastalığı, sıkça duyulan hastalıklardan birisidir. Bu kadar hayati olan bir organ Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları oranları içerisinde %26’lık bir paya sahiptir. Kalp hastalıkları genel olarak beslenme sorunları, kötü alışkanlıklar, diğer hastalıkların etkisi ve doğuştan kaynaklanmaktadır. Kalp hastalığı bir genelleme adıdır. Damar sertliği, koroner arter hastalığı, ritim bozukluğu, akut romatizmal kalp hastalığı ve bunların ilerleyen dönemlerde kalp krizine dönüşmesi durumlarına genel olarak kalp hastalıkları denmektedir.

Damar sertliği

Damar sertliği ve koroner arter damar tıkanıklığı hastalıkları, ilerleyen zamanlarda kesin olarak kalp krizi ile sonuçlanmaktadır. Koroner arter sistem, kalbin kendisini besleyen damarlara verilen isimdir. Bu ve diğer damarlarda, protein ve yağlanmadan oluşan tıkanıklıklar, kalbin doğru çalışmamasına ve yapılarında tahribat meydana gelmesine sebep olurlar. Aşırı yağlı beslenme ve hareketsiz yaşam en büyük sebebi olarak görülür. Ritim bozukluğu; Aritmi ise sağlıklı kalbin dakikada 60-110 olan çalışma düzeninin bozulmasıdır. Bu hastalığa genç insanların yakalanması çok yaygındır. Stres, aşırı alkol ve kafein gibi etkiler, başrollerdedir. Doğuştan gelen sorunlar ve virüslerinde aritmi konusunda ciddi etkileri bulunur. Kalp hastalığı olarak en önemli ve tehlikeli olan durum ise (ARA)akut romatizmal ateştir. İçerisinde aritmiyi de barındırır. Ve kalp hastalıkları konusunda ölüm oranlarını en fazla oluşturan hastalıktır. Bakterilerin sebep olduğu romatizmal hastalığın, vücutta farklı bölgelere sirayet etmesi sonucu oluşur. Kalp kapakçıklarına sirayeti durumunda ise ani ölümler oluşabilir. ARA haricinde tehlike içeren durumlardan birisi de, kalp krizleridir. Genellikle diğer kalp hastalıklarının ilerlemesi durumunda oluşur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts