Vajinal Duş Nedir ve Gebelikte Vajinal Duş Zararlı Mı?

Vajinal Duş Nedir ve Gebelikte Vajinal Duş Zararlı Mı?
Vajinal Duş Nedir ve Gebelikte Vajinal Duş Zararlı Mı?

Vajinal Duş Nedir ve Gebelikte Vajinal Duş Zararlı Mı? Gebelikte Vajinal Duş doğum kanalını temizlemek için vajinanın su veya diğer sıvılarla yıkanmasından oluşur. Peki gebelikte vajinal duş zararlı mı?

Vajinal Duş Nedir ve Gebelikte Vajinal Duş Zararlı Mı? Vajinal duş ilişkiden hemen sonra vajinanın içini yıkama işlemine “duş” denir. Bazı kadınlar da hamileliği önlemek için bunu yapar. Ancak bu yöntemin hamileliğe bir etkisi yoktur. Bazı kadınlar, adet dönemlerinin sonunda vajinadaki kalıntıları temizlemek için vajinal hijyen verildiğini düşünerek, cinsel ilişki sonrası hamileliği önlemek ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için yapılır.

Hamilelik Sırasında Neden Duş Almamalısınız?

Vajinanın iç astarı, bu bölgeyi koruyan özel flora ve salgılarla çevrilidir. Ancak duş alırken bu doğal koruyucu mekanizmanın mevcut etkisi otomatik olarak ortadan kalkar. Enfeksiyöz ajanlar vajinanın korunmasız iç dokusuna hareket eder ve buna kötü kokulu salgılar vb. eşlik eder. Sorunlara neden olur.

Vajinanın su dışında çeşitli ilaçlar veya kozmetik solüsyonlarla (hidrojen peroksit, sirkeli su, bitki suları vb.) yıkanması herhangi bir etki yaratmayabilir ve zararlı sonuçlar doğurabilir.

Normal şartlar altında, enfeksiyona yatkınlık gibi tehlikeler içerdiğinden duştan kaçınılmalıdır. Hamilelik sırasında yapmanın da bazı tehlikeleri vardır.

Bu tehlikelerden bazıları;

Bakterilerin ve diğer mikrobiyal ajanların vajinadan rahme taşınmasına neden olur.

Vajinanın normal pH’ını değiştirebilir ve enfeksiyona yatkın hale getirebilir.

Bu enfeksiyonlar hamilelik sırasında erken doğum gibi risklere neden olabilir.

Vajinayı Kendi Başına Nasıl Temizlersiniz?

Vajina, mukus şeklinde ifade edilen salgı ile doğal olarak kendini temizleme işlevine sahip bir organdır. Bu nedenle cinsel ilişkiden sonra, banyoyu kullandıktan sonra ve duş alırken vajinanızın içini yıkamamaya özen göstermeniz son derece önemlidir. Vajinanın dış bölgesini temizlemek için sadece ılık su ve beyaz sabun kullanın. Doktorunuz önermedikçe sabun, sprey, toz gibi maddelerin hijyenik amaçlarla kullanılması vajinal temizlik için gerekli görülmez, faydalı hatta zararlı bile değildir.

Doktorla Konuşulması Gereken Durumlar

Aşağıdaki durumlar meydana gelirse derhal doktorunuza başvurunuz;

Vajinada ağrı ve yanma hissi olması durumunda.

Vajinada kaşıntı olması durumunda,

İdrar yaparken vajinada yanma hissi.

Vajinadan kötü koku gelmesi durumunda

“Normal akıştan farklı şekil ve renkte (peynir dilimleri veya kireç benzeri parçalar şeklinde akış) deşarj

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts