Hamilelikte Diyet

Eğer konut almayı planlıyorsanız ve yeterli kadar birikiminiz yoksa banka konut kredileri ihtiyacınızı karşılamak için destek olabilir.

Bankalar birçok alanda kredi desteği sağlayabildiği gibi konut alımlarında da kredi verirler. Tüketiciler gerekli birikimi yapamadıkları zamanlarda konut sahibi olabilmek için banka kredilerine başvurabilirler. En fazla 20 yıl süre ile çekilebilen konut kredileri bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak alınacak evin yüzde 80’i için kaynak sağlarlar.

Konut Kredisi Süreci

Konut almaya karar verdikten sonra kredi ile destek almak istiyorsanız öncelikle bankalara konut kredisi ön başvurusu yapmanız gerekecektir. Eğer geçmiş dönemde bankalara ya da finans kuruluşlarına borçlarınızı zamanında ve takibe düşmeden önce ödediyseniz kredi notunuz yüksek anlamına gelecektir ve genel olarak ön onayı alıyor olacaksınız. Ön onay aldıktan sonra seçtiğiniz bankaya göre değişiklik gösteren belgeleri temin ederek bankaya teslim edersiniz. Daha sonra ekspertiz süreci başlatılmış olur. Ekspertiz yapacak olan kişiler bankalara değil bağımsız kuruluşlara bağlı olarak çalışmaktadırlar. Gelen ekspertiz konutun yüzde kaçının tamamlanmış olduğuna, yaşına, metrekaresine, konumuna, emsal görülebilecek konutların değerlerine ve inşaat maliyetlerine bakarak ortalama bir değer bulurlar. Bankalar da bu değerin en fazla yüzde 80’ine kredi verirler. Sizin ise kalan yüzde 20 için peşinatınızın olması gerkecektir.

Gayrimenkul piyasasının son zamanlarda oldukça geliştiği ülkemizde konut kredileri de önemli bir hal almıştır. Bankalar uygun koşullarda kredi kullanmak isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için diğer bankalara göre uygun faiz oranı vermeye çalışırlar. Merkez Bankası’nın yaptığı müdahale sonucunda çoğu bankanın konut kredi faiz oranları 0,98’in altına düşmüştür. Bu nedenle konut almak isteyen ancak uygun şartların oluşmadığını düşünen tüketiciler düşük faizlerden dolayı konut kredisi kullanmaya hız vermiş durumdalar.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Read More

En Uygun Faizli Kredi

En uygun faizli krediler, bankalara ve dönemin ekonomik özelliklerine göre değişebilir. Devlet bankalarında genelde daha düşük oranları görmek…