Ekonomi

Bankaların Faiz Oranları

Tüketiciler için en uygun faiz oranı ile kredi çekmek ne kadar önemli ise bankalar için de diğer bankaların içinden tercih edilebilecek en yüksek faiz oranıyla kredi vermek o kadar önemlidir.

İnsanlar ihtiyaçları, borçları ya da satın alacakları konut, taşıt gibi şeyler için nakde ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarının karşılanması için de eğer ellerinde birikimleri yoksa banka ve finans kurumlarına başvurabilirler.

Bankalar Nasıl Kredi Verirler?

Bankalar arasında kriterler sürekli olarak değişiklik gösteriyor olsa da genel hatlarıyla bankalar kredi vermek için başvuran tüketicilerin borçlarının geri ödeme oranlarına bakarlar. Bankalardan kullandıkları kredi kartları borçlarını ödeyebilen ya da çekmiş oldukları kredilerin geri ödemelerini zamanında ve tamamıyla ödeyebilen kişiler kredi çekebilmek için gereken şartların çoğunu sağlamış olurlar. Bu şartları sağlayamayan tüketicilere bankalar kredi vermek istemeyeceklerdir. Çünkü sağladıkları kaynağın geri dönüşünün olup olmayacağı bankalar için çok önemlidir.

Kredi Türleri Nelerdir?

Bankalar tüketicilerin kredi kullanma sebeplerine göre kredi sağlamaktadırlar. Genel hatlarıyla ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri sayılabilir. Ancak evlilik kredilerinden tutun da çeyiz kredisi, bayram kredisi gibi birçok isim altında kredi verebilmektedir. Çeşidin bu kadar çok olmasından dolayı insanlar kendilerine uygun kredileri kolaylıkla bulabilmektedirler.

Günümüzde tüketiciler hayatlarını idame ettirebilmek için sürekli olarak banka kredilerine başvurmaktadırlar. Genel ihtiyaçlar için kredi çekebildikleri gibi lüks ihtiyaçları için de kredi kullanılabilmektedir. İnternetin sürekli elimizin altında olduğu günlerde en uygun banka kredi faiz oranları çok kolay bulunabilmektedir. Bankaların kredi faiz oranlarına bakacak olursak:

İş Bankası İhtiyaç Kredisi       –           1,59

Burgan Bank İhtiyaç Kredisi   –           1,74

İNG Bank İhtiyaç Kredisi        –           1,79

Akbank İhtiyaç Kredisi            –           1,84

Yapıkredi İhtiyaç Kredisi        –           1,87

Garanti İhtiyaç Kredisi           –           1,89

Cepteteb İhtiyaç Kredisi         –           1,60

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu