Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşta Kesinti Olur Mu?

Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşta Kesinti Olur Mu?
Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşta Kesinti Olur Mu?

Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşta Kesinti Olur Mu? Emekli kişinin ücretli öğretmenlik yapması emekli maaşı alan kişiler normal olarak kamu kurum ve kuruluşlarına atanamazlar.

Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşta Kesinti Olur Mu? Emekli kişinin ücretli öğretmenlik yapması özellikle öğretmenlikten mezun olan birçok emekli öğretmen veya emekli öğretmen, emekli olduktan sonra ek gelir elde etmek ve öğrencilerle birlikte olabilmek için ücretli öğretmen olarak çalışabilmektedir. Bu durumda emekli maaşından herhangi bir kesinti yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Emekli Maaşından Kesinti Olmaz

İlgili hükümler kapsamında emeklilerin öğretmenlik yapmasına yasal bir engel bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatı da bu duruma izin veriyor ve birçok emekli şu anda ücretli öğretmen olarak çalışıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu konuda bir düzenleme yapmıştır. Emeklilerin kamu kurumlarında randevu ile görev almaları mümkün olmamakla birlikte SGK, ücretli öğretmenlik atamasını içermediği ve geçici bir görev olduğu için bu duruma randevu olarak yaklaşmamaktadır.

Bilindiği üzere ücretli öğretmenler eğitim kurumları ile yapmış oldukları sözleşmeler kapsamında çalışmaktadırlar. Girilen ders sayısı için bir ücret vardır. Emekli olanların çalışma koşulları da bu şekilde belirlenir. Bu nedenle emekli maaşından kesinti yapılmaz.

Emekliler ise önceki işlerine göre emekli maaşı aldıkları için ücretli öğretmenlik aylığının artışına herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Ücretli öğretmenlik ek iş olarak kabul edilmekte ve bu nedenle ilgili dönemlerde ek iş olarak değerlendirilmektedir. Kişinin emekli olması nedeniyle sağlık veya diğer haklarının aktif olması nedeniyle emekli maaşlı öğretmenlere SGK kapsamında başka haklar tanınmamaktadır. Emekliler ise işe başladıkları tarihte il milli eğitim müdürlükleri veya e-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilecekler.

Emekliler Ücretli Öğretmen Olabilir Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatleri Kararına istinaden emeklilerin ücretli öğretmen olmalarına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Buna göre ilgili okulda öğretmen açığı varsa emekliler haftada 30 saati geçmeyecek şekilde ücretli öğretmen olarak çalışabilirler. Sadece emekli öğretmenler değil, ilgili fakültelerin bölümlerini bitirip formasyon belgesine sahip olup daha önce öğretmenlik yapmamış olanlar da emeklilik durumunda ücretli öğretmen olarak çalışabilirler.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Read More

Hamilelikte Diyet

Eğer konut almayı planlıyorsanız ve yeterli kadar birikiminiz yoksa banka konut kredileri ihtiyacınızı karşılamak için destek olabilir. Bankalar…
Read More

En Uygun Faizli Kredi

En uygun faizli krediler, bankalara ve dönemin ekonomik özelliklerine göre değişebilir. Devlet bankalarında genelde daha düşük oranları görmek…