Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?
Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? Basur hastalığı toplumumuzda ki birçok kişide görülen rahatsızlıklardan birisidir. Bu yazımızdan basurun nedenlerini ve sorunun çözümü için hangi doktora gidilmesi gerektiğini ele alacağız.

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? Basur hastalığı bilimsel adıyla Hemoroid daha çok anal kanalın üst kısmında yaşanan genişleme ile birlikte ortaya çıkan damar yumaklarından kaynaklı bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Burada özellikle kabızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarından yola çıkılarak bağırsakların da sağlıksız çalışma koşullarını tetikleyen etkenler nedeniyle çok çeşitli faktörler sebebiyle hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalığın ortaya çıkısında daha çok gebelik ve doğum, spor amaçlı ya da profesyonel anlamda yapılan at ya da bisiklet binme gibi çeşitli spor faaliyetleri ve aynı zamanda hareketsiz yaşam tarzı hastalığın ortaya çıkışında neden olan durumların başında gelir.

Bir kişide hemoroid teşhisi sırasında karşılaşılan en yaygın belirtilerin başında daha çok rektal bölgedeki kanama ya da ağrılar gelmektedir. Burada görülen makat bölgesindeki kanama, kaşıntı ya da ağrı da bu rahatsızlığın en büyük belirtileri arasında görülmektedir.

Basur için Hangi Bölüme Gidilir?

Kişide basur sorununa neden olan belirtiler varsa mutlaka bir doktora görünmelidir. Kişiden kaynaklana basur soruna genelde genel cerrahi uzmanı bakmaktadır. Söz konusu olan hastalığa dair belirtilerden herhangi birini gözlemleyen doktor bu sorun için size en gerekli tetkikleri ele alacaktır. Aynı zamanda sadece basur sorununuz için değil bunun yanı sıra anal bölgesinde yaşadığınız her türlü hastalıklarla ilgili mutlaka genel cerrahi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Ancak bu noktada önemli olarak bilmeniz gereken Genel Cerrahi uzmanının makat hastalıkları konusunda deneyimli ve uzman olması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra basur tedavisi süreci ise göz, parmak ve anoskop muayene olmak üzere üçe ayrılmaktadır ve yapılan muayene ile birlikte uygulanacak yöntem de bu doğrultuda değişiklik göstermektedir.

Basur Belirtileri

Basurun neden olduğu belirtiler şu şekildedir;

  • Ikınarak dışkı yaparken anüste görülen yanma hissi
  • Dışkı da görülen kan ve buna bağlı olarak kanlı dışkı
  • Anüs duvarında görülen pembe ve kırmızı şişkinlikler

Yukarda ki belirtiler basur belirtileri görülen durumlar arasında yer alır bu tür durumlarla karşılaşma durumunda mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Neden Spor Yapmıyoruz?

Günlük hayatımızda spor dışında birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz, zamanımızın büyük bir bölümünü de işte veya evde geçiriyoruz. “Neden spor yapmıyoruz?”…