Çatlak Tedavisi Nasıl Olmalıdır? 

 

Cilt Çatlakları

Cilt çatlakları, özellikle kadınlarda görülen çok yaygın bir estetik problemidir. Ergenlik çağındaki gençlerin, çok sık kilo alıp vermeleri ciltteki çatlaklar ile sonuçlanabilir. Aynı şekilde kadınların gebelik dönemlerinde çok hızlı kilo almalarına bağlı olarak özellikle karın ve basen bölgelerinde çok ciddi çatlaklar görülebilir. Cilt çatlakları, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de yaygın olarak görülen bir problemdir. Çatlaklar, vücut çalışan erkeklerin de kol ve göğüs bölgelerinde sıklıkla gözlenmektedir.

Çatlakların En Çok Görüldüğü Bölgeler Hangileridir?

Göğüsler; Vücudun en hassas bölgelerinden biridir ve göğüs bölgesindeki çatlaklar özellikle ergenlik döneminde meydana gelmektedir. Bunun dışında gebelik döneminde göğüslerde süt birikmesine bağlı olarak çatlaklar oluşur.

Karın Bölgesi; Kadınlar için karın çatlakları gebeliğin en korkutucu komplikasyonlarından biridir. Gebeliğin sonlarına doğru karında, pembe veya mor renklerde derin çatlaklar oluşur.

Bacak; Bu bölgede oluşan çatlakların saklanması oldukça zordur. Bu yüzden estetik açıdan en rahatsız edici çatlaklardır.

Cilt Çatlaklarını Yok Etmek Mümkün Müdür?

Deri hücreleri vücutta en zor yenilenen hücrelerdir. Cildin eski yapısına ulaşması maalesef mümkün değildir fakat bazı tedavi yöntemleri ile çatlakların kısmi tedavisi sağlanabilir. Bu tedavi yöntemlerinin ise nerdeyse hiçbiri kesin çözüm değildir.

Çatlak Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çatlak oluşumu gerçekleştikten sonra geri dönüşümü çok zor olmasına rağmen çatlak görünümünün hafifletilmesi için uygulanabilecek birkaç yöntem mevcuttur.

Kozmetik Tedavisi

Piyasada bu amaçla üretilmiş onlarca ürün bulabilirsiniz. Bu ürünler, cildin çatlamasına sebep olan hormonları etkileyerek ya da cildin nem miktarını arttırarak yeni çatlakların oluşmasını önlerler. Çatlaklarınızı tamamen yok etmeyen ürünlerin kötü olduğunu söyleyemeyiz çünkü her ürün her ciltte aynı etkiyi göstermeyebilir.

Çatlak İçin Lazer Tedavisi

Boya lazerleri ve fraksiyonel lazer olmak üzere iki çeşit lazer tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Boya lazerleri özellikle yeni oluşmuş pembe renkli çatlaklar üzerinde etkilidir. Uygulanan bölgelerde inflamasyonu azaltarak kızarıklığı giderir. Fakat boya lazerleri esmer tenli kişilerde yanıklara sebep olabileceği için dikkatli uygulanmalıdır.

Fraksiyonel lazer ise çatlak tedavisinde en yeni ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem cildin en alt tabakasına kadar etkili olabilmektedir. Tedaviye başlandıktan sonra uygulanan bölgelerde kabuklaşmış yaralar oluşur ve bu yaralar iyileşirken kollajen doku oluşumunu sağlayarak çatlak görünümünü büyük ölçüde azaltır.

Platelet Rich Plasma (PRP) Yöntemi

Hastadan alınan kan örneğinden elde edilen serum, mezoterapi iğneleri ile çatlaklar üzerine enjekte edilir. Bu yöntem, lazer tedavileri ile desteklendiği zaman başarı yüzdesi artmaktadır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts