Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler!
Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler! Diyet yapanların dikkat etmesi gerekenler yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Diyet yapanlar sağlıkları için faydalı olan, uzman hekim desteği sağlayan doğru, güvenli, sağlıklı beslenme programlarını tercih etmelidir.

Diyet Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler! Sosyal medya başta olmak üzere pek çok alanda kendini gösteren sınırlayıcı, tek tip, yüksek kalori kısıtlaması içeren diyetler bulunmaktadır. İnsanın büyüme ve gelişiminde etkili olan sağlıklı ve üretken yaşamın sürdürebilmesi için vücut sağlığını geliştiren besin ögelerinin yeterli miktarda vücuda alınması gerekir. Bireyin sağlıklı şekilde yaşamını sürdürebilmesi için günlük olarak çok sayıda besin öğesine ihtiyaç duyar. Tek bir besin kaynağının tüm besin öğelerini karşılaması mümkün değildir. Besin öğelerinden birinin bile eksik olması uzun vadede vücudun çalışma sisteminde çeşitli bozulmalara neden olabilir.

Şok Diyet Olarak Tabir Edilen Yüksek Kalori Kısıtlamalı Diyetler

Şok diyetler açlık ve zayıflamayı temel aldığı için kişinin kısa sürede zayıflamasına yardım edebilir. Günde 800 kalorinin altında enerji içeren diyet programları sinir, sindirim, eklem, kas sistemi gibi pek çok bölgede sağlık sorunlarına kişinin havaya karşı dayanıksız olmasına kuru cilde, saç dökülmesine, uzun vadede kardiyak aritmilere bağlı ani ölümlere sebep olabilir. Diyet yapanların dikkat etmesi gerekenler en başta doğru, kişiye özel diyetleri uygulamaktır. Sürdürülebilir olmayan diyetler kişinin düşük kalorili beslenmeye adapte olmaya çalışırken metabolizma hızında ani hızlı düşüşlere sebep olabilir. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bazı yiyecekler gizli kalori deposudur. Diyet yaparken tükettiğiniz besinlerin kalori değerlerini inceledikten sonra hekiminizin önerdiği diyet programını uygulamanız tavsiye edilir. Masum görünen sinsi şu besinleri tüketirken dikkat etmeli, ideal ölçüde tüketmelisiniz:

Kurutulmuş Meyveler

Sandığınız kadar masum olmayan kurulmuş meyveler taze hallerinden ortalama 5 – 6 kat fazla kalori içerebilir. Bir kâse üzüm 60 kalori iken kurtulmuş üzümün kalori değeri 461’dir. Paketi kurutulmuş meyveler ekstra şeker içeriğine sahip olduğu için daha yüksek kalori değerine sahiptir. Kurtulmuşları yerine meyvelerin kendisini tüketerek vitamin ihtiyacınızı karşılayabilir, daha az kalori ile kilo almadan kurtulabilirsiniz.

Kahvaltılık gevrekler, yulaf ve kuruyemişler diyet üzerinde olumlu etkilere sahip olan önemli besin kaynakları olarak görülse de ideal ölçüde tüketilmelidir. Diyet yapanların dikkat etmesi gerekenler arasında besinleri az, ölçülü şekilde tüketmek vardır. Kahvaltıyı gevreklerin büyük kısmı yağda kavrulduğu için enerji, kalori değerlerini zirveye taşıyabilir. Az, dengeli tüketmeniz durumunda kalori değerlerini yarı yarıya düşürebilirsiniz. Kahvaltılık gevrekleri yulaf, süt ya da yoğurtla tükettiğiniz takdirde metabolizmanızı olumlu yönde etkileyecektir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts