Diyetlerde yapılan 7 önemli hata

Diyetlerde yapılan 7 önemli hata

Hızlı zayıflamaya çalışmak, ara öğünler yemek, kilo almayacağını düşünüp devamlı kepek ekmek ve zeytinyağı tüketmek.. Bunlar zayıflama düşüncesiyle yanlış beslenen birçok kişinin yaptığı hatalardan sadece bir kaçı.
Fazla kilolaı vermenin ve sağlıklı bir hayat yaşamakla ilgili bilgi sahibi olmanın yoluysa şüphesiz uzman yardımı almaktan başlıyor.
İşte uzmanların belirttiği, zayıflamak isteyenlerin yaptığı hatalar:
1 – ‘Geçen yıl aç kalarak 5 kilo vermiştim’.
Herkes aç kalarak kolaylıkla kilo vereceğini düşünür. Diyete yeni başladığınız dönemlerde aç kalarak hızlıca kilo verebilirsiniz, bu doğru. Ama bir süre sonra metabolizma kendisini yavaşlatacağından kilo  vermeniz mümkün olmayacaktır. 2,5-3 saatte bir beslenerek metabolizmayı yavaşlatmadan kilo vermek sizi başarılı sonuçlara ulaştıracaktır.
2 – ‘Su içince kilolu gözüküyorum’.
Diyet derken yalnız yediklerinizi azaltmak yeterli değil. Vücut dengesini korumak için günde 2-3 litre su içmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde vücut yeterli sıvı alamadığından kendisini korumak adına içtiğiniz suyu saklayacak, bu da vücudun şişmesine neden olacaktır.
3 – ‘Diyet yemekleri güzel olsun diye tuz kullanmak zorudnayım’.
Tuzun kalorisi yok ama fazla tüketildiğinde vücutta su saklayarak şişmeye neden oluyor. Bu nedenden dolayı yemeğe sonradan tuz ilave etmek doğru değildir.
4 – ‘Yalnız siyah ekmek yiyorum, kilo almıyorum’.
Kilo vermeyi hedefleyen herkes öncelikle beyaz ekmek yerine siyah ekmek yemeğe başlar. Ama burada bilmedikleri bir nokta vardır – siyah ekmeğin de kalorisi vardır ve hatta beyaz ekmekle aynı orandadır.
5 – ‘Zayıflamak için bol bol zeytinyağı tüketiyorum.’
Zeytinyağı ile yapılan yemekler sağlıklıdır ama kalorisiz değildir. 1 çay kaşığı tereyağıyla 1 çay kaşığı zeytinyağının kalori değeri eşittir. Eğer zeytinyağı tüketmeyi azaltmazsanız kilo veremezsiniz.
6. ‘Tüm gün taze sıkılmış meyva suyu içiyorum, hem çok faydalı,  hem de zayıflamama yardımcı oluyor’.
Taze sıkılmış meyva sularının diğer meyva suları gibi kalorisi oldukça yüksektir. Diyet yaparken taze sıkılmış meyva suyu yerine meyvanın kendisini yemeği deneyin.
7 – ‘Tek beslenme rejimi hızlı zayıflatıyor’.
Yalnızca bir beslenme rejimi hızlı zayıflamanıza neden olur amma velakin gıda değişikliği sağlanmadığından dolayı vücutta bazı vitamin – mineral eksiklikleri oluşur. Bu da çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts
Read More

Hamilelikte Diyet

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak isteyenler için uygun diyet listesi kullanılır. Hamilelerin de gereksiz kilo almasını önlemek için ona…