Elmanın Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?
Elmanın Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Elmanın faydaları ve zararları elmalar önemli antioksidanlar, flavonoidler ve diyet lifi açısından son derece zengindir.

Elmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Elmadaki bitkisel besinler ve antioksidanlar hipertansiyon, diyabet, kanser, kalp hastalığı geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Peki elmanın sağlığa diğer faydaları nelerdir? Merak edilen tüm detayları haberimizde sizler için derledik.

Elmanın Faydaları

Elmanın olası sağlık yararlarından bazılarına bir göz atalım:

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nden bilim adamları, flavonlar açısından zengin elma tüketmenin pankreas kanseri geliştirme riskini yüzde 23’e kadar azaltmaya yardımcı olabileceği konusunda hemfikir. Elma kabuklarında bulunan ve triterpenoidler olarak adlandırılan bazı bileşikler, kanser hücrelerine karşı büyümeyi engelleyici aktiviteler için potansiyel göstermiştir. Ayrıca, lif yiyerek kolorektal kanser önlenebilir.

Probiyotik Etki

Elmalar, probiyotik görevi gören bir lif türü olan pektin içerir. Elmalar, sindirim sistemindeki metabolizmayı uyarır ve bağırsakta iyi bakterileri teşvik eder. Bu probiyotik etki, besin alımını en üst düzeye çıkarır ve zararlı  olan bakteri ve toksinleri ortadan kaldırır. Böylelikle sağlığı iyileştirir.

Sağlıklı Beyaz Dişler

Elma diş fırçasının yerini tutmaz, ancak elmanın ısırılması ve çiğnenmesi ağızda tükürük üretimini uyarır, bu da bakteri seviyelerini azaltır ve çürükleri azaltır.

Alzheimer’dan Korunun

Elmanın faydaları üzerine yapılan bir araştırma, elma suyunun Alzheimer’ı önleyebileceğini ve yaşlanmanın beyin üzerindeki etkileriyle savaşabileceğini gösteriyor.

Kendinizi Parkinson’a Karşı Koruyun

Araştırmalar, elma gibi yüksek lifli meyveleri yemenin, beyindeki dopamin üreten sinir hücrelerinin Parkinson hastalığına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir. Bilim adamları bunu, içerdiği antioksidanların serbest radikallerle savaşma gücüne bağladılar.

Anemiye Yardımcı Olur

Elmalar, demir içerdiklerinden, semptomları hafifletmek ve kansızlığı tedavi etmek için faydalıdır. Elma vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak sadece kansızlığı önlemekle kalmaz, aynı zamanda temel organ sistemlerinin yeterli oksijenlenmesini sağlar.

Kalbi Koruyun

Elma, kandaki kolesterol miktarını düzenleyerek damar ve kalp tıkanıklıklarını önler. Bu nedenle kalp krizi geçirme riskini azaltır.

Beyin Sağlığı

Elmalar, beyindeki gelişmiş konsantrasyon, problem miktarını çoğaltır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Elma kabuğunda bulunan bir flavonoid olan Quercetin, iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır.

Kolesterolü Düşürür

Elmada bulunan çözünür lif, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür. Menopoz sonrası 160 kadın üzerinde bir yıl süren bir çalışma, günlük elma tüketiminin sadece üç ayda LDL (kötü) kolesterolde ciddi bir düşüşe ve HDL (iyi) kolesterolde hafif bir artışa neden olduğunu gösterdi.

Gözleri Geliştirir

Elmalar, serbest radikallerin göz üzerindeki etkisini antioksidan bitkisel besinler açısından zengindir. Bu nedenle makula dejenerasyonu, katarakt ve glokom gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca gözleri güçlendirir ve görüşü iyileştirir ve gece körlüğünün tedavisine yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elmalardaki hem yüksek su içeriği hem de lif, tokluğu artırır, iştahı azaltır ve kilo vermenize yardımcı olabilecek aşırı yemeyi azaltır.

Cilt Bakımı

Elma yaşlılık lekeleri ve diğer yaşa bağlı durumlarla doğrudan bağlantılı olan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyar.

Elmanın Zararları

* Elma tohumları çok miktarda tüketildiğinde toksit (zehirli) etki yapabilir.

*Elmayı kabuğuyla yemek çok faydalıdır ama ne yazık ki elma spreyde kullanılan en zararlı maddeleri (pestisitler) içeren meyvelerden biridir. Elma püskürtüldüğünde, bu zararlı maddeler elma tarafından emilebilir ve esas olarak kabukta birikebilir. Bunun için kabuğunu soymak isteyebilirsiniz.

* Aldığınız elmalar sert olmalıdır. Parmağınızla bastırarak ezik olup olmadığını kontrol edin. Kolayca çökerse, lütfen satın almayın.

* Elmaları buzdolabında saklayın çünkü elmalar çok çabuk çürüyen bir meyvedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts