Davetiye Anlamı Ve Hakkında Bilgi

Sedef Davetiye 3685
Davetiye Anlamı Ve Hakkında Bilgi

 

Davetiye her türlü etkinlik için kullanılabilir. Düğün, toplantı, nişan ve özel günler için olabilir. Toplu olarak yapılacak etkinliklere, çağırmak istediğimiz kişilere yollanan davet yazılarına, davetiye denir. Davetiyenin şekli ve tarzı da, hangi amaç için kullanılacaksa, o yönde belirlenebilir. Davetiyelerin ürün ve model yelpazesi çok geniştir. Aklımıza gelebilecek her türlü etkinlikte, kullanılacak binlerce davetiye modeli vardır. Günümüz teknolojisinde de, her türlü model ve firma kataloglarını, internet ortamından inceleyebiliriz. Daha sonra seçimimizi, istediğimiz doğrultuda yapabiliriz.

Davetiyenin Tarihçesi

Davetiyenin kullanımı, orta çağa kadar uzanır. İlk olarak metal tabletlere yazılıp, aylar öncesinden gönderilen davetiyeler, daha sonra papirüse yazılmaya başlanmıştır. Daha çok zengin ve soyluların, düğün ve davetlerinde kullanılan davetiyeler, zamanla yaygınlaşmaya başlamıştır. Kâğıt icat edildikten sonra, davetiye yapımında da kâğıt kullanımı tercih edilmiştir. O dönemlerde özel hattatlara yazdırılan davetiyeler için çok emek sarf ediliyor ve ciddi paralar ödeniyordu.  Gönderilen davetiyenin, görüntüsü ve kalitesi, asaleti ve zenginliği simgeliyordu. Bu sebeple de davetiye yapımına, hat safhada önem verilirdi. Aylar öncesinden gönderilen davetiyeler, birinci elden sahiplerine teslim edilirdi. Davetiye gönderilen kişiden başka kimseye verilmezdi. Bu davet edilen kişiye, verilen önemin göstergesiydi.

Davetiye Metinleri Nasıl Yazılır

Davetiyeler her zaman özenli, nazik ve görgü kurallarına uygun bir anlatımla yazılmıştır.  Hatta kraliyet döneminde yazılan davetiyeler için, kullanılması zorunlu olan, kelimeler bile vardı. Şeref, onur, varlık kelimeleri, mutlaka kullanılır ve unvanları tam olarak yazılırdı. Günümüzde de davetiyelerin, açık, kibar ve güzel bir üslup ile yazılması gerekmektedir. Davetiye metinlerinde, daveti kimin, ne için verdiği, nerede olduğu ve ne zaman yapılacağı, açık bir dille yazılmalıdır. Davetin yapılacağı yerin, açık adresi de bulunmalıdır. Özel olarak eklenmek istenen bir not varsa, bu da davetiyede belirtilebilir.

Davetiye Zarfları

Davetiye zarfları, orta çağda kâğıt ile yazılmış, ilk davetiyelerde kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde çok gösterişli, hat desenleri ile süslenmiş ve büyük zarflar kullanılıyordu. Gönderilirken, davetiyeye gönderilen kişiden başkasının, dokunmasını engellemek amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde zarf kullanımı, hala devam etmektedir. Ancak eskiye göre, daha küçük ve sade zarflar kullanılmaktadır.

Türkiyenin en büyük davetiye firması olan sedef cards yüzlerce davetiye modeli sunmakta. Detaylar için www.sedefcards.com u tıklamanız yeterli olacaktır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

LOKUMLU KREMA

    Malzemeler:2 yumurta akı,100 gr şeker elenmiş,125 gr tuzsuz tereyağı,yumuşatılmış. Yumurta aklarını ateşin üstüne bırakıbileceğiniz bir kabın…