Kefirin Faydaları

Kefir

 

Kafkasya’da uzun yaşamın sırrı olarak bilinen ve içerisinde 40’tan fazla mikroorganizma türü barındıran kefir, bedenimiz için adeta bir şifa kaynağı, bu sebeple kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Kefirin bilinen en büyük faydası probiyotik bakteriler içermesi sebebiyle sindirime yardımcı olması ve kabızlık, hazımsızlık gibi rahatsızlara karşı çok iyi bir savaşçı olması. İçerdiği vitaminler ise bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun direncini artırıyor ve hatta kansere karşı vücudu koruyor. B12, B1 vitamini, kalsiyum, magnezyum gibi maddeler ise kemik sağlığı açısından bize birçok fayda sağlıyor.

Kefirin en iyi özelliklerinden bir diğeri de, laktozu sindiremeyen bünyeler için uygun olması, bu yüzden hazımsızlık yaratmaması. Aynı zamanda vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösterme eğiliminde ise kefir, bu tür reaksiyonlara karşı da sizi güçlü bir şekilde koruyor.

Süt ve Yoğurttan Farkı

 

Kefirin, diğer süt ürünleri gibi birçok faydası olduğunuz biliyoruz. Bu yoğurt ve süt karışımı bir tada sahip olan içeceğin süt ve yoğurttan farkı nedir peki?

Kefirin sütten farkı, kefirdeki sindirime yardımcı bakteriler süte göre çok daha fazla oranda bulunması, bu sebeple de hazımsızlığa çok daha kısa sürede etki etmesidir.

Kefirin yoğurttan farkı ise, yoğurdun vücuttaki probiyotik bakterilerin gelişmesine yardımcı ortamı hazırlarken, kefirin bu bakterileri birebir içeriğinde bulundurmasıdır. Hatta kefir, yoğurda göre çok daha fazla iyi organizma bulundurması sebebiyle sindirim problemlerine yine çok daha hızlı bir şekilde çözüm üretmektedir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts