Sivrisinek İnsanı Neden Sokar?

 

Dünyada binlerce sivrisinek türü yer almaktadır. Bu sivrisineklerin tamamı insanları sokmamaktadır. Sivrisineklerin tek beslenme noktası insan kanı olarak yer almaktadır. Peki, sivrisinek insanı neden sokar? Sadece belirli türler insanların kanları ile beslenmektedir. Bununla beraber bu özel türlerin sadece dişileri sokma işlemini yapmaktadır.

Sivrisinek Neden Isırır?

Erkek sivrisinekleri insanları sokmamaktadır. Dişi sivrisineklerin insanları sokmasının sebeplerinden bir tanesi ise sadece beslenme amaçlı yapılmamaktadır. Dişilerin asıl amaçları beslenme sayesinde elde ettikleri proteini vücut yapılarına işletmektedir. Çünkü kanda yer alan protein onların üremeleri için son derece gereklidir.

İlk üretmiş oldukları yumurtada bu proteine fazla ihtiyaçları bulunmamaktadır. Fakat daha sonra yapacakları yumurtalar için bu proteinin olması gerekmektedir. Bu yüzden de sivrisinekler sadece insanların kanlarını emmemektedir. Gerektiği zaman su üzerine çıkan bazı deniz canlılarının birle sivrisinekler kanlarını emebilmektedir. Erkek sivrisinekler canlı kanlarını emmemektedir. Bunun nedeni ile erkeklerin yumurta üretmemesidir. Erkek sivrisinekler sadece çiçeklerde olan özleri besin kaynağı olarak kullanmaktadır.

Isırılan Yer Şişermi?

Sivrisinek sokması sonucunda hafif bir alerjik reaksiyon ortaya çıkmaktadır. Bu reaksiyon sonrasında bölgede ufak bir kaşıntı olabilmektedir. Kaşıntı sonrasında sokulan bölge üzerinde ufak şişlik oluşur. Bu ufak şişlik kaç gün kadar sürebilmektedir. Sivrisineklerin ısırdığı bölgeleri kaşıyarak bu yaranın daha fazla şişmesine sebep olmamak için ısırık alanını dilerseniz soğuk su ile kolayca yıkayabilirsiniz.

Eczaneler üzerinde ısırık sonrasında kaşıntıları engelleyen bazı kremler satışa çıkarılmıştır. Bu tür kremler dışında ise özel olarak alacağınız sarı kantaron yağı sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirmek için son derece sağlıklı doğal bir içeriktir. Bazı alerjik reaksiyonları bulunan insanlarda sivrisinek sokması sonrasında şişme çok fazla olabilmektedir. Bu şişlikler ortaya çıkarsa doktora görünmek gerekir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts