Çocuğunuza Cinsel Eğitimi Hangi Dönemde Vermelisiniz?

Çocukların okul öncesi dönemde cinselliğe eğilim konusunda oldukça meraklı oldukları ve sorgulayıcı davrandıkları görülmektedir.

Uzmanlara göre çocuklara cinsellik eğitimi verilmesi gerekilen yaş grubu 5-9 yaş arası çocuklardır. Çocuklar bu konuda meraklı davranmasalar bile ailelerin bu yaşta cinsel eğitim vermeleri yararlı olacaktır.

Aileler çocuklarına bu dönem en doğru şekilde cinsellik eğitimi vermelidir. Çocuğun anlayabileceği bir dille ve aşırıya kaçılmadan doğru bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir. Aynı zamanda ebeveynler bu konuda çocuklarına dürüst davranmalı ve masalımsı şeyler anlatmamalıdır.

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklara cinsel eğitim verirken en önemli husus anlatacağınız şeyleri uygun bir dille anlatmanızdır. 4 yaşından sonra farklı cinsiyetleri algılayan çocuklara cinsellik eğitimi verilebilir. Özellikle kız çocukları bu dönemde bebek oluşumunu merak edebilir. Yine bu konuda uygun bir dille anlatılmalıdır.

Cinsellik konusunda çocukların en çok sorduğu soruların başında bebek annenin karnına nasıl girer? Ben nasıl oldum? Babaların neden memesi yok? Bende neden pipi yokta kardeşimde var gibi sorulardır. Çocukların sorduğu her soruya sabır içerisinde ve doğru ifadeler kullanarak, çocuğu korkutmadan anlatılması faydalı olacaktır.

Çocuklara cinsel eğitim verirken aileler ihtiyaçları olduğu sürece hikâye kitaplarından da faydalanabilirler. Yine çocuğa cinsel eğitimin anne tarafından verilmesi, anne ile çocuk arasındaki iletişimden dolayı daha faydalı olacaktır.

Özellikle okul çağında çocuklara mahremiyet duygusu aşılanmalı ve gerektiğinde yalnız giyinmesine izin verilmeli, çocuğun bedeninin üzerinde yalnız kendisinin hakkı olduğu duygusu da aşılanmalıdır. Çocukların bu dönemde sosyal çevrelerinden de cinsellik konusunda bilgi aldıkları görülmektedir. Aileler bu süreçte çocuğun cinsel gelişimi açısından engelleyici tavırda bulunmamalı, doğru bir iletişim kurarak mümkünse çocukla yalnız bir şekilde konuşulmalıdır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts