İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

PERA MÜZESİ

PERA MÜZESİ

 Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde bulunan sanat müzesi. 2005 yılında Suna ve İnan Kiraç Vakfı tarafından kuruldu.

Mimarı Achille Manoussos olan ve 1893 yılında inşa edilen binası, eski Bristol Oteli’dir. Binanın müzeye dönüştürülmeye karar verilmesinin ardından mimar Sinan Genim bir yenileme projesi yürütmüştür. Beş katlı olan binanın ilk iki katında müzenin kendi koleksiyonu kalıcı olarak sergilenir. Bu koleksiyonların ilki Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonudur. Aynı katta, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu da yer alır.

Üç yüzden fazla eseri içeren Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda ise on yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar geçen dönemde Osmanlı kültüründen etkilenmiş Avrupalı oryantalist ressamların yapıtları yer alır. Bu koleksiyonda Türk ressam Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosu da yer alır.

Müzenin bünyesinde bulunan Pera Film ise her ay tematik film etkinlikleri düzenlemektedir. Müzede,Pera Eğitim adı altında çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve atölyeler de düzenlenmektedir.

SAKIP SABANCI MÜZESİ

SAKIP SABANCI MÜZESİ

 

Zengin bir hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde barındıran ve düzenlediği geçici sergilerle birçok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan bir sanat müzesidir. 2002 yılında ziyarete açılan müze, İstanbul’da Boğaziçi’nin en eski yerleşimlerinden Emirgan’da bulunan Atlı Köşk’te hizmet vermektedir.

“Picasso İstanbul’da” ve “Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da” sergileriyle son yıllarda uluslararası alanda dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu ve benzeri sergiler, Müze Müdürü Nazan Ölçer’e etkinlik dalında İstanbul Turizm ödülünü kazandırmıştır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts