Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir
Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir

Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir? Hamilelik belirtileri ile bu belirtilerin ortaya çıkması ile süresi kişilerde değişiklik gösterir. En erken belirtisi cinsel ilişkiye girilmesinden 14 gün sonra görülmeye başlar.

Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir? Fiziksel semptomların ortaya çıkması zaman ilerledikçe farklı olmaya başlar. Diğer yandan adet ve hamilelik öncesi belirtiler birbirlerine benzeme yaptıkları için ikisi de karıştırılmaktadır.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir

Çok yaygın olan hamilelik belirtileri genel olarak mide bulantısı, iştah kaybı, koku almalarda hassasiyetlik, göğüslerde büyüme, çok idrara çıkma olarak sıralanır. Belirtilerin şiddeti ile belirti çeşitleri kişilerde farklı olarak ortaya çıkar. Fakat anne adayındaki belirtiler genellikle şöyledir:

Göğüs ve Göğüs Uçlarında Değişiklik

Çok sık olarak görülen belirtilen başlarında gelir. Adet döngüsü öncesi dönemlerde olduğu gibi göğüslerde hassaslık, dolgunluk ve ağrı gibi fizyolojik değişimler hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen değişimlerdir.

Adetlerde Gecikme

Yalnız başına hamilelik belirtisi olmayıp bir haftadan fazla adet olması gecikmesinde hamilelik testi yaptırılarak kesin sonuç elde edilir.

Çok Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin erken dönemlerinde vücudun hormonlarında ortaya çıkan değişim sonucu görülür. Bununla beraber, bebeğin gelişimi nedeniyle bebeğin idrar kesesine yaptığı baskı sonucu çok sık olarak idrara çıkılmaktadır.

Halsizlik

Hamileliğin dönemlerinde çok sık olarak meydana gelen belirtilerden biride halsizlik olmaktadır. Özelliklede hamileliğin ilk üç ayında progesteron hormonu artış göstererek anne adaylarında devamlı olarak uyuma isteği artar. Fakat bu durum hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin gelişmesiyle ortadan kalkar.

Koku Hassasiyeti

Anne adayları hamileliğin ilk haftalarında bazı kokular da çok hassas olurlar. Bu kokulardan tiksinmeye başlarlar.

Baş Dönmesi

Hamileliğin ilk haftalarında baş dönmesi ve bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Aşerme

Hamileliğin en yaygın belirtilerinden biri de aşerme olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aşerme belirtileri anne adaylarında farklı olarak görülür. Bazı besinleri isterken bazılarından tiksinmeler olarak görülür.

Bel ve Sırt Ağrıları

Hamileliğin süresi boyunca gözlenen belirtilerden biriside bel ve sırt ağrıları olmaktadır. Diğer yandan vücutta su toplanması, ödem oluşması ve şişkinlik anne adaylarında çok sık olarak görülen belirtilerden biridir. Ödem oluşumunu engellemek için bol su tüketimi gerek.

Vajinal Akıntı

Hormon seviyelerindeki değişim vajinal akıntının renginde değişim olmaktadır.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts