İnfertilite Tedavisi

İnfertilite Tedavisi

 

            İnfertilite, çocuk sahibi olmak isteyen fakat olamamış çiftlerin yaşadığı bir sorundur. Halk arasında kısırlık denilen bu durum, günümüz şartlarında her 100 çiftten 15inde görülen ve %90 oranında tedavi edilebilir bir durumdur.

            İnfertilite tedavisi için öncelikle soruna sebep olan neden araştırılmalıdır. Ancak, sebebin tespiti sonucu, belirlenebilecek olan tedavi şekli etkili olacaktır. Sorunun kaynağı büyük oranda hormonal olarak tespit edilen infertilite durumlarında, ana sebep, yumurtlama düzensizlikleri ve sperm sayısında azlık ile kalitesinde bozukluk şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca çeşitli etkenlerle ya da doğuştan olabilen patolojik sorunlarda, infertilite sebebi olabilmektedir. İşte tüm bu sorunlar tetkik edilerek biri veya bir kaçı tespit edildikten sonra, gerekli görülen infertilite tedavisi başlatılır.

İnfertilite Tedavisinde Aşılama

Aşılama yöntemi uygulanmadan önce, kadının yumurtalarının sağlıklı ve kaliteli olması amaçlanarak, ilaç tedavisi yapılır. Erkekten alınan sperm örnekleri de en sağlıklıları seçilerek, bazı uygulamalar ile güçlendirilir. Anestezi uygulamadan enjektörle rahme bırakılan spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Ancak aşılama ile birkaç tez başarı sağlanamamış ise tüp bebek uygulaması önerilir.

İnfertilite Tedavisinde Ameliyat

İnfertilite Tedavisinde Ameliyat

            İnfertilite tedavisi için en etkili yöntemlerden biri olan ameliyat, başarı oranı da çok yüksek olan bir yöntemdir. Histereskopi ve laparoskopi yöntemleri uygulanarak yapılan ameliyatla tedavi, sıklıkla endometrioma, polip ve miyom benzeri patolojik problemler için kullanılır. Ayrıca erkeklerde yaşanan Varikosel rahatsızlığı için de kullanılan, mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyat uygulamalarında, başarı oranı %99 civarındadır.

İnfertilite Tedavisinde Tüp Bebek (IVF-ICSI)

Özellikle iki tüpü tıkalı, dış gebelik öyküsü olan ve infertilite sorunu yaşayan kadınlar ile sperm sayısı ve kalitesi düşük olan erkekler için tercih edilen bir uygulamadır, tüp bebek tedavisi. Ayrıca diğer yöntemler denenmiş ve başarı sağlanamamışsa, yine tüp bebek uygulaması denenmelidir. Bu uygulama için kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan sağlıklı spermler, laboratuar ortamında döllenerek, yine tıbbi bir operasyon ile anne rahmine yerleştirilir. Bu infertilite tedavisi için en etkili olan yöntemdir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

İnfertilite Nedir?

  Sağlıklı çiftlerin evliliklerini bir meyve ile tatlandırmaları için çabaladıkları ve sonuçların negatif olduğunda sıklıklar sordukları soru;  infertilite…