Saçların Dökülmesine Neden En Önemli Etkenler

Saçların Dökülmesi

Saç dökülmesi kadın, erkek her bireyin başına gelen başlıca bir sorun olduğundan dolayı henüz başlangıç aşamasındayken müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Erkeklerde yaşanan saç dökülmesinin genel olarak genetik ve hormonsal nedenlere bağlı olduğu düşünülse de kadınlarda yaşanan saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Kadınlarda tıpkı erkeklerde olduğu gibi seyrelme ve kellik sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Dış görünüş bir insanın özgüvenini etkileyen en önemli faktör olduğundan dolayı, özellikle saçların bakımlı ve sağlıklı olması önemlidir. Cansız ve seyrelmiş olan saçlar kadınlarında, erkeklerinde bakımsız bir görüntü oluşturmasına neden olur.

Saç dökülmesine neden olan başlıca faktörler;

Stres;

Özellikle stresli oldukları dönemlerde kişilerin saçlarında beklenmedik bir şekilde yoğun olarak dökülme gerçekleşir. Aşırı stres vücutta bulunan bütün hücreleri olumsuz yönde etkilediği gibi saç hücrelerini de olumsuz olarak etkiler ve saç yapısına zarar vererek dökülme sorununun oluşmasına zemin hazırlar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi;

Mevsim geçişlerinde hava değişimi ile birlikte saç dökülmesi meydana gelir. Bu geçici bir süreç olmakla beraber, en kısa sürede dökülen saçların yenisi çıkacaktır.

Çeşitli Hastalıklara Bağlı Olarak Oluşan Saç Dökülmesi;

Vücudumuzda yer alan en zayıf hücreler saç hücreleri olduğundan dolayı yaşanan çeşitli hastalıklar doğrultusunda saçlarda dökülme meydana gelir. Kanser gibi hastalıkların tedavisi adına uygulanan kemoterapi yönteminde, tiroit hastalığında, saçla doğrudan ilgili olan saç koparma hastalığı (Trikotilomani) ve saç kıran (Alopesi Areata) hastalığında, enfeksiyon içeren hastalıklarda ve demir eksikliği durumunda saç dökülmesi meydan gelir.

Bunların dışında dengesiz beslenme saç dökülmesine neden olan başlıca etkenlerden biridir. Yeterince vitamin ve mineral içeren besinler tüketmeyen kişilerde yoğun olarak saç dökülmesi sorunu yaşanır. Saçların dışarıdan çeşitli ürünler ile desteklenmesi dışında doğru besinler ile hücresel olarak desteklenmesi de oldukça önemlidir. Olumsuz çevresel koşullar, hava kirliliği, bayanların görsellikleri adına yanlış uyguladıkları saç boyama ve saç şekillendirme teknikleri, sürekli olarak kilo alıp verme, menopoz ve doğum yapmak saç dökülmesine neden olan diğer faktörlere örnek olarak gösterilebilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts