Şişmanlık (obezite) nedir ? Nasıl anlaşılır ?

Şişmanlık (obezite) nedir ?

 

 

Son dönemlerin en büyük sağlık sorunu şişmanlık diğer bir değişle obezite başta Amerika olmak üzere tüm dünyada hızla artan bir sağlık sorunudur.

Ülkemizde de obezite giderek yaygınlaşmakta ve yanlış bazı inanış ve uygulamalar sonucu çözümü zor bir hal almaktadır. Dünya nüfusunun %50’ si normal kilonun üzerindedir. Türkiye’de ise bu oran erkeklerde, kadınlarda %52, çocuklarda %25’ dir. Ve bu oranlar hızla artmaktadır.

Çocukluktan itibaren hayatımızı tehdit eden obezite kronik endokrin bir hastalıktır.

 

 

OBEZİTE:Vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Obezite kilo artışı-beden ağırlığının artması ile karıştırılmamalıdır.

Örneğin 100 kg ağırlığında bir güreşçi düşünün, yaptığı spor nedeniyle kas yoğunluğu fazla olan bu kişi obez değildir. Obezite kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte ve temeli bebeklik dönemlerine dayanabilmektedir.

OBEZİTE:

 

 

OBEZİTE NASIL ANLAŞILIR?

Günümüzde obezitenin tarifinde, derecelendirilmesinde, izlenmesinde yaygın olarak BKI (beden kütle indeksi) ve bel kalça oranı kullanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) BKI’ni kullanarak şişmanlığı derecelendirmiş ve aşağıdaki tabloda sınıflamasını vermiştir.

BKI: kg cinsinden ağırlığın, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile bulunur. (BKI= ağırlık (kg) / boy (m)

Vücut Yağ Oranı:

Şimanlığın tespit edilmesinde vücuttaki yağ oranının bilinmesi gerekir.

Genellikle kadınlarda vücut yağ miktarı erkeklerden fazladır. Kadınlarda toplam vücut ağırlığının %26,9’ u erkeklerde ise ,7’ si yağdır. Vücut yağ oranını ölçebilen çeşitli analiz ve tartı cihazları ile bu oran belirlenebilir. Bazı kişilerde BKI yüksek ama vücut yağ oranı normal olabilir. Bu durumda bu kişinin obez olduğu söylenemez.

Şişmanlıktan kurtulmak için:

Size en yakın diyetisyene başvurun.

Ayrıntılı vücut analizi yaptırarak yaği kas su oranlarınızı öğrenin.

Bu bilgiler ışığında ideal sınırlarınıza nasıl geleceğinizi planlayın

Diyetisyen yardımı ile fazla kilolarınızıdan zahmetsizce kurtulun

udur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts