Egzersizin Vücuda 10 Faydası

 

Egzersizin Vücuda 10 Faydası

Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık’ın bir söyleşide egzersizin insan vücuduna etkisi hakkındaki görüşleri derledik;
Egzersiz İnsan Vücuduna Etkisi

1. Egzersiz vücutta bulunan kasları geliştirerek, fit bir vücuda sahip olmayı sağlar. Fit bir vücuda sahip olmak sadece estetik olarak iyi görünmek anlamına gelmez; her türlü aktiviteyi ve etkinliği kolayca yapabilmek için insanın sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekmektedir.
2. İskelet sisteminde bulunan kemiklerin kuvvetlenmesini sağladığı gibi;kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik erimesine karşıda önlem alır.
3. Kalp ve damarların güçlenmesini sağlar. Kalpten pompalanan kan akımını artıran etkisiyle, kalp-damar hastalıkları ve beyin damarları ile ilgili olan hayati  hastalıkları önler ve bu hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır.

4. Akciğer fonksiyonlarını, bir diğer deyişle solunumsal kapasiteyi artırır. Bu artış ise hücre derecesinde bulunan besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde başrol  oynar.
5. Egzersizler beynin yeteri kadar oksijenlenmesini sağlayarak, en yüksek tempoda aktivite göstermesine iyi bir şekilde yardımcı olur. Beynin kimyasının zamanla bozulmasının ve tekdüzeliğinin önüne geçerek, hatırlayamama, dalgınlık, dikkat bozukluğu,baş ağrısı ve kafa karışıklığı gibi sorunları ortadan kaldırır.
6. Metabolik aktiviteleri hızlandırarak, kişinin bucudunda kırışmaları ve yaşlanma sürecini geciktirir, genç hissetmeyi sağladığı gibi ve genç bir görünümde sağlar.
7. Mide hastalıklarına ilaç tedavisi gibi etki eder. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek besinlerin sindirimi kolaylaştırır.

8. Hormon salgılanmasında etkileşim gösterir ve ayrıca obezite riskini çok azaltır
9. İnsülin direncini arttırır buna bağlı olarakda diyabetes mellitus  (şeker) hastalığını önler.
10. Depresyon hastalığına karşı uzmanlar tarafından önerilir ve gerginliği azaltır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Hepatit A nedir?

Hepatit A hastalığı genellikle kirli su kaynaklı olduğu için yaz aylarında bu hastalığa yakanlanma oranında artış görülmektedir. Bu…