Evde En Çok Bakteri Üreten Yerler Nerelerdir?

Evde En Çok Bakteri Üreten Yerler Nerelerdir?
Evde En Çok Bakteri Üreten Yerler Nerelerdir?

Evde en çok bakteri üreten yerler insan sağlığını olumsuz etkileyen ve tehdit eden canlılardır. Ortamın hijyenik olması bakterilerin önüne geçmek için son derece önemlidir.

Evde en çok bakteri üreten yerler arasında ilk sırada tuvalet yer alıyor. Tuvaletlerin kimyasal malzemeler ile yıkanması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra cep telefonları tuvaletten tam 10 kat daha fazla mikrop barındırmaktadır. Bizler cep telefonlarımız ile hemen hemen her saniye temas halindeyiz.

Diş Fırçası Bakteri Üretir Mi?

Evimizde her gün temasa geçtiğimiz diş fırçaları ıslak ve karanlık tuvalet ortamında hızlı bakteri üretir. Bu sebeple 3 ay da 1 diş fırçanızı değiştirmenizi önermekteyiz.

Kumandalar Bakteri Üretir Mi?

Kumandalar da ortaklaşa kullanılan bir eşya olduğu için tam bir bakteri yuvasıdır. Peki, elektrik düğmeleri’nin de bakteri ürettiğini biliyor muydunuz? Elektrik düğmeleri en sık dokunulan nesnelerden biridir. Bu sebeple sık sık dezenfekte edilmesi önem arz eder.

Bulaşık Süngeri Bakteri Üretir Mi?

Evde en kirli eşyalardan biri bulaşık süngerleridir. Tuvaletten 10 kat daha pistir. Bu sebeple sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.

Kesme Tahtaları Bakteri Üretir Mi?

Gıdaları üzerinde doğradığımız tahta tezgahlar da ince kesikler oluşur. Bu kesiklerin arasında biriken mikropları temizlemek oldukça zordur. Dolayısı ile insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir ev eşyasıdır.

Küvet Bakteri Üretir Mi?

Evinizin en sık kullandığınız alanlarından biri küvettir. Bu sebeple sık sık temizlenmesi gerekir. Ancak ıslak ve karanlık ortamlarda küvet içerisinde bakteri üretimi görülmüştür.

Halılar Bakteri Üretir Mi?

İnsanların ölü derileri, akarlar (maytlar), kıllar ve saç kılları halı üzerine dökülür. Dolayısı mikropların en çok üreyen yerlerinden biridir.

Perdeler Bakteri Üretir Mi?

Perdeler, özellikle de tutma yerleri en çok dokunulan bir eşyadır. Ayrıca ortamın havasındaki bütün mikrobu ve dumanı üzerine çeker. Dolayısı ile sık sık yıkanması insan sağlığı için önemlidir.

 Beyaz Eşyalarda Bakteri Üretir Mi?

Beyaz eşyalar da bakteri üreten nesnelerden biridir. Örneğin; buzdolabı, görünüşte çok temiz olsa da gözle görünmeyen mikrop ve bakterilerin olduğu bilinen bir durumdur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Kefirin Faydaları

  Kafkasya’da uzun yaşamın sırrı olarak bilinen ve içerisinde 40’tan fazla mikroorganizma türü barındıran kefir, bedenimiz için adeta…