SAĞLIKLI KİLO VERMEK

sağlık ve diyet

Tüm dünyada kilo vermeyi sağlayan ilaçlar ve yöntemler milyarlarca dolarlık bir pazar oluşturmuştur. Piyasaya sürülen ilaçlar kısa sürede çok kilo vermenin peşine düşen insanları ağına düşürüyor. Kalıcı olarak verilmesi gereken kilolar hızlı ve metabolizmayı altüst ederek geri alınıyor. Oysa kilo vermeyi eziyet olarak görmeden yaşam tarzınızı değiştirmeniz kalıcı kilo kontrolünü yanında getiriyor.

NELER YENMELİ

Öncelikle protein, karbonhidrat ayrımını bilmelisiniz. Protein grubu düzenli almanız gereken vücudun yapıtaşlarıdır. Et, süt, yumurta ve baklagiller bu grupta yer alır. Yağsız ve yarım yağlı sütler ve yoğurtlar tercih edilmelidir. Bazı uzmanlar yağsız süt ve yoğurtların işlenmiş ürün olduğu için sürekli kullanılmaması gerektiğini normal ürünlerle dönüşümlü olarak kullanılmasının uygun olacağını belirtmektedir. Aşırı kalori içeren ama besleyici özelliği olmayan hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu tip gıdalar kısa süre sonra tekrar açlık hissi uyandırarak fazladan kalori alımı yapmanızı tetikler. Önemli olan az kalorili ancak tokluk hissi uzun süren gıdaları tercih etmektir. Protein aldığınızda uzun süre açlık çekmezsiniz. Kandaki kolesterolün yükselmemesi için günlük 2-2,5 litre su tüketmeliyiz. Kesinlikle yapılmaması gereken vücudu uzun süre aç bırakmaktır. Aç kalarak kilo veremezsiniz. Tam tersine iştah açılır, daha fazla yemek yersiniz. Öğünlerin arasında çapraz gıdalar alabilirsiniz örneğin sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında bir bardak ayran ve bir avuç içi kadar tuzsuz badem yiyebilirsiniz. Atıştırma aralarında yağlı tohumlar, ceviz, fındık, badem tüketmek son derece yararlıdır.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts